
Koolide kaasav eelarve
Ühingu MTÜ Korruptsioonivaba Eesti ning SA Eesti Koostöö Kogu algatatud kaasava eelarvestamise projekt koolides on esimene laiaulatuslikum ettevõtmine Eestis, kus kohalike omavalitsuste kaasava eelarvestamise eeskujul saavad õpilased välja töötada, arendada ja esitleda ideesid, mille vahel kooli kogukond valib kõige sobilikuma viisi eelarve kasutamiseks.
Käesoleva lehe puhul on tegemist koolidele loodud keskkonnaga, kus õpilased saavad digitaalselt ettepanekuid esitada ja nende üle kaasaegseid e-vahendeid kasutades demokraatlikult hääletada.
Ettevõtmise eesmärk on suurendada õpilaste teadlikkust demokraatlikest otsustusprotsessidest ning aktiveerida neid koolielus kaasa rääkima.

Projekti kaudu saavad õpilased osa:
- avatud (kooli)valitsemisest;
- kogukonnana otsustamisest ja enda elu puudutavates otsustes osalemisest;
- vajalike digipädevuste arendamisest.
Eesmärk on, et õpilased lihtsalt ei õpiks koolis teoreetiliselt, mis on demokraatia, vaid saaksid ka päriselulise kaasa rääkimise ja koos otsustamise kogemuse. See loob eeldused tugevama kogukonna ja kodanikuühiskonna arenguks.
Koolide kaasavat eelarvestamist veavad eest Eesti Koostöö Kogu ja Korruptsioonivaba Eesti ning oma õla projektirahastajatena on alla pannud Põhjamaade Ministrite Nõukogu (2020/21), Integratsiooni SA (2021 sügis) ja Aktiivsete Kodanike Fond (2021 sügis-2023 juuni).
Osalevad koolid
- Imavere Kool
- Kaarli Kool
- Keeni Põhikool
- Kohtla-Järve Gümnaasium
- Kõpu Põhikool
- Lasnamäe Gümnaasium
- Loksa Gümnaasium
- Märjamaa Gümnaasium
- Narva Pähklimäe Gümnaasium
- Narva Soldino Gümnaasium
- Puiga Põhikool
- Rapla Gümnaasium
- Sigatüüka Nõiduse ja Võlukunsti Kool
- Tallinna 32. Keskkool
- Tallinna Läänemere Gümnaasium
- Tallinna Rahumäe Põhikool
- Tallinna Saksa Gümnaasium
- Tartu Annelinna Gümnaasium